|
HISTOLOGIA Z CYTOFIZJOLOGIĄ
|
|
1. Kurs obejmuje wykłady (w formie e-learningu) oraz ćwiczenia mikroskopowe.
• wykłady (e-learning) – udostępniane są na bieżąco na uniwersyteckiej platformie zdalnego nauczania Pegaz. Logowanie do platformy Pegaz odbywa się poprzez Punkt Logowania UJ.
E-learning obejmuje zagadnienia wymagane do zaliczenia kursu i pomaga w zrozumieniu i przyswojeniu materiału;
• ćwiczenia – zajęcia przy mikroskopach w trakcie których student, pracując częściowo samodzielnie, nabywa umiejętności obsługi mikroskopu świetlnego. Zajęcia uczą identyfikacji tkanek, narządów i struktur w preparatach mikroskopowych i na mikrofotografiach, na poziomie mikroskopu świetlnego i elektronowego, a także poprawnej interpretacji rzeczywistego obrazu mikroskopowego.
2. Wszystkie zajęcia są obowiązkowe.
Wykłady (e-learning) należy zaliczyć. Zaliczenie następuje przez rozwiązanie minitestów dostępnych po każdej części wykładu na platformie Pegaz.
Na ćwiczeniach wymagane jest teoretyczne przygotowanie studentów z zakresu tematycznego danego ćwiczenia. Ocena niedostateczna lub nieobecność powoduje niezaliczenie ćwiczenia. Materiał ten należy zdać u prowadzącego ćwiczenia. Zaliczenie kursu wymaga zaliczenia wszystkich ćwiczeń. Przekroczenie limitu nieobecności (3 w trakcie całego kursu) powoduje niezaliczenie przedmiotu ze wszystkimi konsekwencjami przewidzianymi regulaminem studiów.
3. W trakcie kursu odbędą się 3 kolokwia testowe:
• Struktury i funkcje komórki
• Histologia tkanek
• Histologia jamy ustnej, gruczołów ślinowych i narządu zębowego
Kolokwia będą miały formę testu wyboru (próg zdania >50%). Dopuszczenie do egzaminu wymaga uzyskania łącznie co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów z kolokwiów (to jest 70 pkt.) oraz zdanie przynajmniej jednego z nich.
4. Zaliczenie przedmiotu i dopuszczenie do egzaminu wymaga:
• nieprzekroczenia limitu nieobecności na ćwiczeniach
• zaliczenia wszystkich ćwiczeń
• zaliczenia wszystkich wykładów (e-learning)
• uzyskania odpowiedniej sumy punktów na kolokwiach (szczegółowe zasady poniżej)
5. Egzamin – w letniej sesji egzaminacyjnej – ma część praktyczną i teoretyczną. Ukończenie kursu
z wynikiem pozytywnym wymaga zdania obu części egzaminu.
Egzamin praktyczny polega na rozpoznaniu na poziomie mikroskopu świetlnego tkanek/narządów i zawartych w nich struktur w 13 preparatach/mikrofotografiach oraz rozpoznanie struktur na 2 zdjęciach z mikroskopu elektronowego. Egzamin teoretyczny (w formie testu, 100 pytań, próg zdania >50%) odbędzie się po egzaminie praktycznym. Egzamin poprawkowy (II termin, we wrześniu) dotyczy tylko tej części, której student nie zdał w I terminie.
Dopuszczenie do poprawkowego egzaminu teoretycznego jest możliwe jedynie pod warunkiem uprzedniego zdania egzaminu praktycznego (w I lub II terminie).
W I terminie egzaminu teoretycznego:
– studentom, którzy zdali kolokwium z oceną bardzo dobrą dolicza się do wyniku egzaminu po 2 pkt za każde tak zdane kolokwium
– studentom, którzy zdali część praktyczną egzaminu z wynikiem 14-15 pkt. podwyższa się ocenę o 0,5 stopnia.
Powyższe zasady mają zastosowanie tylko w przypadku zdanego egzaminu i nie dotyczą egzaminu poprawkowego.
6. Wszystkie decyzje dotyczące zaliczeń i egzaminu podejmuje Kierownik Katedry.
Szczegółowe zasady dopuszczenia do egzaminu na podstawie wyników kolokwiów
1. Z poszczególnych kolokwiów można maksymalnie uzyskać: cytologia: 40 pkt., tkanki: 60 pkt., jama ustna i narząd zębowy: 40 pkt. (łącznie 140 pkt.)
2. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie ze wszystkich kolokwiów sumy punktów nie mniejszej, niż 50% sumy maksymalnej, czyli 70 pkt oraz zdanie przynajmniej jednego z nich (próg zdania >50%).
3. Osoby, które nie uzyskają wymaganej liczby punktów będą miały prawo zdawania przed
I terminem egzaminu „kolokwium zaliczeniowego” obejmującego materiał wszystkich trzech kolokwiów. „Kolokwium zaliczeniowe” będzie miało również formę testu z progiem zdania >50%.
4. Osoby, które nie zdadzą „kolokwium zaliczeniowego” nie otrzymają zaliczenia i nie zostaną dopuszczone do pierwszego terminu egzaminu, tracąc ten termin. Osoby te będą musiały zdawać ponownie „kolokwium zaliczeniowe” przed drugim terminem egzaminu. Jeżeli go nie zdadzą, nie zostaną dopuszczone do drugiego terminu egzaminu i nie otrzymają zaliczenia z przedmiotu.
Podręcznik obowiązujący:
T. Cichocki, J.A. Litwin, J. Mirecka: Kompendium histologii (2016)
Literatura dodatkowa:
D.J. Chiego Jr: Histologia i embriologia jamy ustnej. Perspektywa kliniczna. Edra Urban & Partner, Wrocław 2018
Sobotta: Atlas histologii, Urban & Partner, Wrocław 2002 (lub nowsze)
|
KOLOKWIA i EGZAMINY TESTOWE – INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA TESTU
Pobierz plik pdf |